Cumartesi , 30 Mayıs 2020

Geleneksel TÜSAV iftar yemeği gerçekleşti.

Geleneksel TÜSAV iftar yemeği bu sene Etimesgut Belediyesi Korkut Ata Kültür Merkezi’nde yüksek katılımla gerçekleşti. Vakıf başkanı Dr. Ömer Çağlar Yılmaz davetlilere katılımları için teşekkür ederek aşağıdaki konuşmayı yaptı.

“Değerli misafirler; Her yıl buluşmamıza vesile olan Ramazan ayınızı tebrik eder, hep birlikte ulaşmayı ümit ettiğimiz bayramınızı da şimdiden kutlarım.

Bugün burada birinci sınıftan kıdemli emekli hekimlere kadar her yaştan tıbbiyeliler ile bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayım. Her dönem Türk milletine fedakarlıkla hizmet eden tıbbiyelilerin milli mücadele dönemindeki destanı hepimizin malumudur. O dönem hayatını devleti ebet müddet için vakfeden tıbbiyeliler, Cumhuriyet sonrası da aileden, gençliğinden, zamanından vakfederek milletin sağlığı için elinden geleni yapmıştır. Aynı ruha sahip, vakfetme kültürüne uzak olmayan , tıbbiyeli büyüklerimiz bir araya gelerek 1991 yılında Türkiye Sağlık Çalışanları Eğitim veDayanışma Vakfı’nı, bilinen adıyla Tüsav’ı kurmuştur. Vakıfçılık karşılıksız hizmet etmektir. Tarihimizden köken alan, geleneğimiz kültürümüzdür. Tıbbiyeliler kültürümüzü yaşama ve yaşatma adına bu vazifelerini de yerine getirmeyi amaçlamış. Türk milletinin daha iyi hizmet alması, sağlık politikaları geliştirme ve mensuplarına destek olmak adına bu vakfı kurmuştur. Kuruluşundan bugüne birçok sempozyum düzenleyen vakıf her yıl düzenli olarak tıp öğrencilerine burs vermektedir. Yeri gelmişken bahsetmeden geçemeyeceğim, 2003 yılında, 16 yıl önce her ayın ilk haftası heyecanla bursumu almaya geldiğim Tüsav’a bu ay yapılan genel kurul ile başkan olarak seçilmiş bulunmaktayım. İlk bursiyer başkan olmanın onurunu yaşarken, Vakfın geçmişten getirdiği birikim ile daha iyiye ulaşma kaygısını ve azmini hem şahsım hem de yeni yönetim adına taşıyorum.

Bu vesileyle Vakfın en başta kuruluş sürecinde emeği bulunan değerli büyüklerim olmak üzere, eski başkanlarına yönetimlerine, emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek isterim.

Sivil Toplum faaliyetleri gönüllülük üzerine kuruludur. Süreç içinde faaliyetlerin yürütülmesinde daha profesyonel yaklaşımlar kazanma gayretimiz olacaksa da amatör ruhu korumanın öneminin farkındayım. Bir arada bulunduğumuz büyük, küçük her kuşaktan bütün hekimlerimizin aynı ruh ile sağlayacağınız katkılar için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Bugün aynı zamanda İstanbul’un fetih günü olması münasebetiyle Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusuna şükranlarımı ifade etmek isterim. Aynı zamanda fetihten önce ulu çınarı filizlendiren, sonrasında da muhafaza eden, bu yolda emek, vakit ve canını hiçe sayan şehitlerimize, gazilerimize ve bugün de mücadele sahasında olan tüm gönüldaşlarımıza şükranlarımı ifade etmek isterim. Bu mübarek günde bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyor, Cenab-ı haktan birliğimizin daim olmasını diliyorum. Allah oruçlarımızı kabul etsin. Tekrar hoşgeldiniz…”

 

TÜSAV Yönetim Kurulu Adına

Uzm. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz

Başkan